koo-logo

Sudarshan Bhagat
badge_img
@sbhagat

Graduate
MP Loksabha Lohardaga Jharkhand Ex. Minister of State, Govt.of india 2000-2005 MLA Jharkhand. 2000-2003 Minister of State, Human Resources, Government of Jharkhand 2003-2004 Minister of State for C.M. Secretariat, Sports, Art and Culture, Animal Husbandry and Dairy, Govt. of Jharkhand 2004-2005 Minister, Department of Welfare, Government of Jharkhand 2009 Elected to 15th Lok Sabha 2009-2011 Member, Standing Committee on Labour 2009-2014 Member, Consultative Committee, Ministry of Tribal Affairs 2011-2014 Member, Standing Committee on Petroleum & Natural Gas May 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (2nd term) 27 May 2014 - 9 Nov. 2014 Union Minister of State, Ministry of Social Justice and Empowerment 9 Nov. 2014 - 5 July 2016 Union Minister of State, Ministry of RD, 5 July 2016 - 3 Sept. 2017 Union Minister of State, Ministry of Agriculture and Farmers Welfare 3 Sept. 2017 - 25 May 2019 Union Minister of State, Ministry of Tribal Affairs May 2019 Re-elected to 17th Lok Sabha (3rd term)...more
create koo